Patlayan Yıldız – Gaziantep Üniversitesi

 

İnsan sinirlendiğinde düşünmeden konuşabilir ve biraz sonra yazacaklarımın sinir sonucu çıktığı da düşünülebilir.Ancak şu an gayet sakin bir şekilde düşüne düşüne yazıyorum bunları.

Çünkü eğer aldığım duyumlar gerçekse sınav sonuçlarımın ne zaman açıklanması pek de umurumda değil.

Burada yazanlar bu okulda okumayanlar için hikaye gibi gelebilir.Öğrenci olduğum için benim abarttığım düşünülebilir.Ancak benim gibi özellikle de Gaziantep Üniversitesi Elektrik-Elektronik okuyan arkadaşlarım bilirler ki yazılanlar bizim alışık olduğumuz gerçekler.

Bu yazıya bir şekilde ulaşıp da Gaziantep Üniversitesini tercih etmeyi düşünen genç arkadaşlara tek bir tavsiyem olacak.Yazmayın!

Hatta bu yazıyı okuyarak vakit bile harcamayın,böyle bir düşünceniz varsa bu yazı sonunda sizlere vermek istediğim tek düşünce bu okulu,bu bölümü yazmamanız olacak.Bu bölüme vereceğiniz her bir saniye bile buraya değmez.

“Hikaye”ye bölüm hocalarından başlamak gerek.

Gaziantep Elektrik-Elektronik mühendisliği özel hocaların bulunduğu bir bölüm.Evet hepsi özeller.Çünkü bilinçli bir şekilde bu tavır ve düşünce yapısına sahip hocaları toplamaya çalışsan bu kadar başarılı olamazsın.Elbette hocalar arasında öğrencinin “Yok ya bu hoca farklı,bu diğerleri gibi değil” şeklinde düşündüğü hocalar vardır ancak bu düşüncenin sebebi hocaların gerçekten normal olması mı yoksa mevcut hocalar arasında onlara göre biraz daha normal olması mı ben pek emin olamıyorum.

Asistanından profesörüne kadar hepsinde bir kendini beğenmişlik var ki sorma gitsin.Öğrenciyi ciddiye almayan,çoğu zaman aşağılayan,yer yer hakaret eden,muhatap almayan aslında tek dertleri kendi egoları olan ama bunu söylemeye cesaret edemeyip biz idealistiz diyerek işin içinden sıyrılmaya çalışan hocaların bir arada olduğu,ama tüm bu ortak noktalarına rağmen kendi aralarında anlaşmazlıkları tüm üniversitenin dilinde olan bir akademik kadro.

Ders anlatırken elindeki kitabı aldığınızda,elinden şekeri alınmış çocuk gibi ağlayacak duruma gelecek,öğrenciye aktardıkları bilgi birikimi o anlattıkları kitabı yıllardır anlatmanın sonuncunda edindikleri ezber yada yıllar önce bir şekilde çıkarttıkları notlar yada dahası bilgisayarları üzerinden “modern çağı yakalamak” adına hazırladıkları sunumlar.Yani aslında birisinin elinden kitabını birisinin elinden notunu birisinin elinden bilgisayarını alsan geriye ne kalacağı tartışılır.

Bu hocalar o kadar iyi akademisyenlerdir ki dersleri ve sınavları arasındaki fark sonucu oluşan peak noktalar kendi başarılarının birer göstergesidir onlar için.100 dakikalık bir blok ders süresince 1 soruyu çözemeyen türlü türlü hatalar yapan bilgisayar üzerinden hesaplamalar yaptığı halde en sonunda soruyu çözemediğini anlayan hocalar son çare olarak aynı şeye başvururlar,işte bu adımları takip ederseniz soru çözülür….

Ancak aynı hocalar sınavda öğrencinin en ufak bir hatasını ölümcül mühendislik hatası olarak kabul edip imkan olsa kağıda eksi puan vermeye çalışan insanlardır.Kağıdınızda türlü türlü çizikler,soru işaretleri vs. bulabileceğiniz gibi hiçbir kalem izi görmeden puanlama yapıldığına da şahit olabilirsiniz.Sizinle aynı kağıdı veren arkadaşınızla eğer beraber kağıtlarınıza bakarsanız aynı işlemlerden farklı puanlar aldığınızı ama belki de sonuçta aynı puanı almayı başardığınızı görebilirsiniz.

100’lük sistemde 20-30 arası notlarla dersi geçip okulu bitirebilir ve çoğu zaman bu durum karşısında kendinizi bir mühendis olarak sorgulayabilirsiniz.

Gaziantep EEE hocaları siz odalarınıza girip konuşmaya başladığınızda sizi dinliyor olarak görünebilirler ama bundan pek emin olmayın.Genellikle sizi dinlemezler.Konuşmanız arasından 1-2 kelime seçip onun doğrultusunda size bir cevap verirler.Aldığınız cevap sizin sorduğunuz soruyla pek ilgili olmadığı için ayrıca hocanın yüzündeki “bir öğrenciyi daha savuşturdum” ifadesinin verdiği kendinden emin görüntü dolayısıyla kendinizi garip hissedebilir aldığınız cevap içinden kendi sorunuza cevap çıkartmaya çalışabilirsiniz.

Takdir edilmesi gereken bazı hocalar da vardır elbet.O hocalardan birinden -isim vermeme gerek yok-  aldığım tüm derslerden en azından bir kez kalmama rağmen kendisine saygım büyüktür.Sınavdan çıkıp evinize giderken yolda bir arkadaşınız arayıp az önce çıktığınız sınavın sonuçlarının ilan edildiğini söyleyebilir,şaşırmayın.İlginçtir ama odasına gittiğinizde sizi gerçekten dinleyen nadir hocalardandır.

Ama kimisi de vardır ki, dönemin ilk dersine girer girmez “çalışmıyorsunuz” diyebilir,”sizden mühendis olmaz” da diyebilir.Size çok ince bir şekilde hakaret de edebilir.Hele son sınıf olduğunuzda artık bu ince hakaretler o kadar sağanak halde gelir ki umursamaz olabilir ve bu hakaretler karşısında gülümsediğinizi fark edebilirsiniz.

Bu bölümün hocaları özeldir demiştim.Genelde her hocanın bir odası vardır ve bu hoca ders zamanları dışında ve mesai saatleri içinde bu odasında olur gider bulabilirsiniz.Ancak bizim hocalarımız için bu durum geçerli değil.Bazılarının 3 farklı binada 4 farklı odası olabilir ama siz onu ancak yolda karşılaşırsanız görebilirsiniz.Adam da haklı o 4 oda arasında gidip gelmekten bir yerde sabit duramaz ki,ancak odadan odaya giderken yolda yakalayabilirsiniz.

Odasına spor salonu muamelesi yapanı mı ararsınız,odada olduğu halde kapıyı kilitleyip içeride yok numarası yapanı mı,yoksa odasında birbirinizi görmek için boş bir yer aramak zorunda kaldığınız birini mi.Final sınavına vize sonuçlarını öğrenemeden girdiğiniz dersler,devamsızlık yapmadan girdiğiniz labların “kopya” nedeniyle sıfır gelmesi,sadece yaz okulunda açılan dersler,hiç açılmayan dersler vs. bunlar sadece şuan akla gelenler

Yaz okulu dedim ona da biraz açıklık getirelim.Bu bölümü regular olarak bitiren arkadaşları tebrik etmek gerekir.Hiç yaz okuluna gelmeyen bir öğrenci için okulu bitirmek çok zordur.Yaz okulu okulu bitirme konusunda öğrenciler için bir fırsattır ancak bazı hocalar böyle düşünmez.Hocaların bir kısmı yaz okulu konusu açıldığında,”idealist” kimlikleri nedeniyle “Ben yaz okuluna karşıyım.Yazın öğrenci tatil yapmalı.Bende tatil yapmalıyım.O kazandığım paraları nasıl harcayacağım.” şeklinde ifadelerle 2-3 aylık tatille öğrencinin bir dönemini hatta belki de bir yılını yakabilirler.Ama söylediğim gibi bunu tamamen idealist kimlikleri nedeniyle yaparlar.Öğrenciyi düşündükleri (!) için…

Bu okulu bir şekilde duyan herkes şunu da duymuştur,Gaziantep Üniversitesi ODTÜ’den ayrılma bir okul.İşin içine ODTÜ girince insan cezb olmuyor değil.Bu okulda ODTÜ’den kalma izler bulabilirsiniz,nedir bunlar.Binalar,derslikler ve derslik içindeki malzemeler,laboratuvar  malzemeleri ve ODTÜ’nün gittiği günden beri hiç değişmeyen değişmesi teklif dahi edilemeyecek olan dersler ve içerikleri.

Benim burası hakkında yazacaklarım bitmez,zaten normalde yazmak insana iyi gelirken bu konuda yazmak daha kötü yapıyor.

Olayı kısaca toplayayım en iyisi.Bugün 18 Haziran 2013. 2012-2013 eğitim-öğretim yılının bahar dönemi bir hafta içinde tamamen bitecek.Yarın yani 19 Haziran 2013 günü bütünleme sınavları var.Hocaların e-kayıt sistemine not girişleri 18.06.2013 saat 00:00 itibariyle sona erdi.Saygın hocalarımız verdikleri harfleri açıklamadıkları için şuan yüzlerce öğrenci bütünlemeye girip girmeyeceğini bilemiyor.Kimisi elinde kitabı ders çalışmaya uğraşıyor kimisi ise inşallah kalmamışımdır diyerek memleketine gidiyor.Bütünlemeye girecek öğrencilerin bugün mesai bitimine kadar bölüme dilekçe vermesi gerekiyor ancak hala sistemde harfler görünmüyor.Kısacası herkes kendi keyfinde,varsın hayatlar sönsün ben bir çay daha içeyim diyor.

Afiyet olsun paşam,afiyet olsun hocam.Kulağınız çınlarsa,içinizi bir sıkıntı kaplarsa aldırmayın sakın.Bu kadar insanın ahını almak,kulak çınlamasıyla yada sıkıntıyla geçmez.Gün gelir hesap döner,belki o zaman hesaplaşırız.

Reklamlar
By Aykut KAŞKAYA Posted in Genel

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s